Ez a rész a videószerkesztő programokról szól. Áttekintem a legnépszerűbb videószerkesztőket, véleményt mondok róluk, illetve 1-2 tanács ezekhez.
Videószerkesztő programok:
Ezekkel lehet a játékból, Fraps-szel felvett jeleneteket egymás után rakni, feliratokat, effekteket, áttűnéseket közéjük rakni, esetleg a narrációt felvenni, gyakorlatilag itt 'születik' a videó.
A leggyakrabban használt videószerkesztő programok:
- Windows Movie Maker (pl. Rossz PC Játékok Sorozat, 1. évad)
- Pinnacle VideoSpin
- Ulead VideoStudio 11 (pl. LaLee's Games Sorozat 1-2. évad)
- CyberLink PowerDirector (pl. Rossz PC Játékok Sorozat, 4. évad; Best PC Games, LaLee's Games Sorozat, 3. évadtól)
- SONY Vegas (pl. Wolfi)
- Adobe Premiere (pl. TomVadeR)
Ezek közül mindegyiket próbáltam már, úgyhogy véleményt tudok nyilvánítani mindegyikről, de ismét megjegyzem, hogy amit írok, az szubjektív, tehát saját vélemény, ami lehetséges, hogy nem egyezik mindenkiéve.
- Windows Movie Maker:
A legalapabb, és sokak szerint legfapadosabb szerkesztőprogram. Előnye, hogy nem kell vesződni a teljes verzió beszerzésével, mivel minden Windowsban alapból benne van, illetve még az, hogy abszolút kezdőknek tökéletes. Ezzel lehet ismerkedni a videószerkesztés menetével, effektezéssel, stb.. Lehet ezzel is profi videót készíteni, nem arról van szó, csak lényegesen nehézkesebb, mint a többivel. Miért is? Azért mert Windows (szeret 5 percenként lefagyni), továbbá szokása a Fraps-es videókat százezer darabra szabdalni. Ennek tetejében a jó képminőségért is meg kell szenvedni. Annyi a tanácsom, hogy gyakorlásképp, ha nincs más programod, csinálj pár videót, érezz rá, és csak utána vágj bele egy komolyabb videóba.
- Pinnacle VideoSpin:
Anno csak próbaképp telepítettem fel ezt a programot. Ha egy kifejezéssel kellene jellemeznem azt mondanám rá, hogy ez egy profibb Movie Maker: megbízhatóbb, változatosabb, felhasználóbarátabb (?!) interfész és jobb képminőség. Előnye, hogy a (tudomásom szerint) teljes verzió ingyenesen letölthető, úgyhogy, aki nem akar vesződni a Movie Makerrel, de nem tud / nem akar komolyabb programot beszerezni, annak ezt ajánlanám. Bővebbet sajnos nem tudok mondani róla, mert annyira nem bonyolódtam bele ebbe a programba.
- Ulead VideoStudio 11:
A LaLee's Games első 2 évada ezzel a programmal készült. Sokkal komolyabb, mint a Movie Maker vagy a VideoSpin, nagyon jó, látványos effektek vannak benne, a feliratozás is kényelmes vele. A képminőségre sem lehet panasz, úgy vélem, amiket készítettem vele, mind élvezhető képminőségűek (annak ellenére hogy csak 720-as felbontásban mentettem el, de a YouTube 480-asnak veszi, tehát még nem HD). A kezelőfelület maximálisan felhasználóbarát, minden egyértelmű, nem nagyon lehet elveszni benne. Egy nagy hibája van (a nem túl ritka fagyásokon kívül), mégpedig az, hogy nem nagyon bírja a nagyméretű fájlokat. És mivel a Fraps videói gyakran a gigabyte-nyi méretet is meghaladják, ez eléggé.. ciki. Amikor túl sok Fraps videó volt már az idősávban akkor nagy lelassult az egész program, kicsit szenvedés volt, de én hozzászoktam. (Plusz viszonylag nagyméretű videókat is kreál, tehát egy 10 perces videónál a 300 megabyte az még kevés is.) Aki hasonlóan tesz (és talál teljes verziós változatot az interneten) az szerintem csak jól fog járni. Egyszerű mégis nagyszerű program ez, amivel még a narrációt is egyszerűen lehet rögzíteni.
- CyberLink PowerDirector:
Erre álltam át én is a 3. évadban. Rengeteg jót hallottam róla, és ki is próbáltam. Valóban, sokkal jobban bírja a Fraps-es felvételeket, mint az Ulead VideoStudio, több és látványosabb effektet tartalmaz, kis utánaolvasással igazi profi effekteket lehet kihozni beőle. Részemről a kezelőfelület megtanulása került kis időbe, egy picit zsúfoltnak találtam, illetve a felirat / szövegszerkesztés volt elsőre bonyolult (a VideoStudio-nál mindenképp bonyolultabb). A program egyébként annyira 'okos', hogy van beépített YouTube modulja, amivel a kész videót közvetlenül a YouTube-ra tudjátok feltölteni. Mivel nem sok videót szerkesztettem vele, sokkal többet nem tudok mondani róla. Hátránya, hogy szintén a netet kell feltúrni a teljes verzióért, illetve a hangrögzítés / -vágás tűnik bonyolultnak még (számomra). Ezt már inkább a haladó videósoknak ajánlanám. Azóta megjelent már a PowerDirector 9-es illetve 10-es verziója is, ezeket azonban csak olyan gépekhez ajánlom, ahol legalább 3 GB RAM található, ugyanis az én 2 GB memóriámmal egy PowerDirector 10-es projektfájl megnyitása 4 és fél percbe telik, illetve szinte azonnal felemészti az összes fennmaradó memóriát és percenként lefagy. Inkább akkor a 8-as PowerDirector: kicsit régebbi, de stabilabb.
- SONY Vegas:
Ez a szerkesztő, amire a profik esküsznek. Nézzétek meg Wolfi videóit és látjátok miről beszélek. Ez tényleg egy csúcskategóriás editor, mindenféle pro effekttel, és egy olyan kezelőfelülettel, amit én az első fél óra után sem értettem. Konkrétan nem tudtam beilleszteni videókat az idősávba. A Vegas-os pályafutásom tehát itt ért véget, lehet, hogy én vagyok a béna, de nekem túlságosan bonyolultnak tűnik ez a program. Ha viszont ti úgy érzitek, hogy bátrak vagytok, próbáljátok ki, de előbb szintén az interneten kell kutakodni teljes verzióért.
- Adobe Premiere / AfterEffects:
A SONY Vegas-hoz hasonló, ám sokkal emberbarátabb szoftver. Minimális beletanulást igényel a használata, és eleinte ez is elég fapadosnak tűnhet, de miután felfedezitek a funkcióit és megtanuljátok használni, nagyon könnyen és hatékonyan fogtok tudni vele videókat készíteni. Aki különösebben nem akar bajlódni szerkesztéssel, a kész anyagot csak meg akarja vágni, meg itt-ott 1-2 feliratot belerakni, annak ajánlom. Legnagyobb előnye talán a source-os szerkesztés: a nyersanyagot nem kell az idősávba berakni, hanem egy külön ablakba behúzod a videót, ott kijelölöd, hogy mettől meddig akarod és csak ezután rakod be az idősávba. Rengeteg időt megspórol ez, higgyétek el.
Az AfterEffects-et csak bónuszként raktam bele a listába: ezt csak nagyon nagy elszántsággal és tapasztalattal ellátottaknak ajánlom, hiszen rendkívül összetett és bonyolult(nak tűnő) program, viszont elképesztő dolgokat lehet vele művelni. Ezzel a programmal készült a LaLee's Games 4. évadjának az introja, értékelője, a Vízipipa Rovat új introja, szerintem magukért beszélnek ezek a videók. Aki mégis belevetné magát az AfterEffects-be, annak ajánlanám Andrew Kramer és csapatának honlapját, a Video Copilot-ot, ahol érthető és részletes tutorialok mellett nagyszerű effektek, pluginek is letölthetők, illetve érdemes felnézni még az AETuts+ oldalra is, ahol rengeteg tutorial található.
Fontos dolog a szerkesztőkkel kapcsolatban, hogy próbáljatok ki többet is és csak utána döntsetek, hogy melyiket akarjátok használni. De ezek után csak és kizárólag azt használjátok. Nem attól lesz jobb egy videó, hogy valaki PowerDirector helyett Vegas-szal dolgozik, hanem a videós emberke tudásától függ, attól, hogy mennyire ismeri és tudja kihasználni az adott program lehetőségeit.
Fontos szempont még a különböző effektek, áttűnések alkalmazása. Az effektek alatt az olyan dolgokat értsétek, mint pl. a "régi mozi" effekt, amikor fekete-fehér a videó képe, és apró rázkódások vannak benne, stb.. Az áttűnések pedig azok a rövid effektek, amikor egyik képről átvált a másikra. Ezek közül a legnépszerűbbek az elsötétülés (fade to black), a közvetlen áttűnés (crossfade) vagy a látványos égés effekt (burn). Ezeket az effekteket és a használatukat mindenképp tanuljátok meg az adott programnál.
Vigyázzatok azonban, hogy ezeket a megfelelő mértékben alkalmazzátok. Effektek nélkül egy videó igazán száraznak, szürkének tűnik, de higgyétek el a túlcsicsázott, effekthegyekkel megáldott videó sem sokkal jobb.
Amiről még szeretnék említést tenni, az a kész videó mentése, vagyis a felbontás. A YouTube 720as felbontást veszi HD-nak, azaz jobb minőségűnek. Ha nem is akartok 1024e felbontású óriásvideókat készíteni, megértem, viszont vigyázzatok, hogy 720 vagy 480-as felbontásnál NE menjetek kisebbre, mert az élvezhetetlen sajnos.
Az ok, amiért nincs illusztrált magyarázat az egyes videószerkesztőkről és használatukról, az azért van, mert egyszerűen túl sok szerkesztő van és nem mindegyiket ismerem annyira, hogy beszéljek róluk, a saját döntéseimmel (VideoStudio és PowerDirector) pedig nem akarok senkit sem befolyásolni. Ha ezzel a 2 szerkesztővel kapcsolatban van egyéb kérdés, arra kommentekben válaszolok szívesen, viszont.
A mai mesterkurzus ennyi volt, a következő részben a hangfelvételről, narrációról, mikrofonról lesz szó.
Utolsó kommentek